Obgryzanie paznokci - skutki złego nawyku...
Opublikowany przez:
Mela134
Autor zdjęcia/źródło:
Obgryzanie paznokci@picjumbo
Obgryzanie paznokci to problem wielu osób i choć nie są znane wszystkie jego przyczyny, to może być on spowodowany stresem lub robisz to po prostu z nudów. Prowadzi to do kosmetycznych defektów dłoni, wygląda nieestetycznie i niejednokrotnie jest przyczyną poważnych chorób ogólnoustrojowych.
Onychofagia, czyli nawykowe obgryzanie paznokci, zaliczane jest do problemów dermatologicznych powstałych na tle psychologicznym. Problem ten dotyka zarówno małe dzieci jak i nastolatków oraz dorosłych. Wraz z dojrzewaniem wiele osób oducza się obgryzać paznokcie, ale ok. 15 proc. dorosłym nie udaje się poskromić tego nawyku. Wydaje się, że problem ten dotyka częściej chłopców i mężczyzn, niż płeć przeciwną.
Do czego prowadzi obgryzanie paznokci?
Nawyk ten powstaje na skutek odczuwania negatywnych emocji jak lęk czy samotność a także stres. Inna przyczyną mogą być występujące we krwi zaburzenia poziomu minerałów i witamin, a także bezczynność i nuda. Zaburzenia do jakich może doprowadzić tego typu nawyk to:
- Wady zgryzu, zniekształcenia szczęk, pęknięcia i zmiany położenia zębów oraz stany zapalne przyzębia.
- Rozwój zakażeń, ze względu na łatwość przenoszenia pod płytką paznokcia i na opuszkach palców bakterii, wirusów, grzybów i pasożytów np. jaj owsików.
- Nieodwracalne zmiany w obrębie paznokci i opuszków palców, jak skrócenie i zanik płytki paznokcia, jego deformacja, a nawet zapalenie szpiku kostnego paliczków (kości palców), czy też utrata paliczków dalszych.
Obgryzanie paznokci – jak sobie z tym poradzić?
Przede wszystkim nie należy bagatelizować problemu. Obgryzanie paznokci to nawyk, którego należy się oduczyć.
- Zajmij usta czymś innym, np. żując suszone owoce, orzechy czy gumę do żucia. Równocześnie zajmij ręce piłeczką lub ołówkiem.
- Stosuj preparaty apteczne, dające efekt tzw. gorzkich palców. Są to płyny lub żele, którymi maluje się płytki paznokci. Pozostawiają one na ich powierzchni gorzką warstwę.
- Dobrym sposobem jest manicure. Możesz nałożyć tipsy. Pomogą ci one w likwidacji nawyku, a równocześnie zniknie poczucie wstydu i zakłopotania związane z nieestetycznym wyglądem dłoni.
- Chłopcom zaleca się skracanie paznokci i nakładanie bandaży.
- Jeżeli jednak domowe sposoby nie są skuteczne, udaj się do psychoterapeuty, który może zastosować leczenie farmakologiczne.
- Ponieważ onychofagia należy do tzw. psychodermatoz, do jej wyleczenia zalecana jest terapia behawioralna czyli trening zmiany nawyków oraz nauka techniki kontroli bodźców. Wraz z terapią zastosuj leki przeciwdepresyjne. Hipnoza również jest skuteczna w oduczeniu obgryzania paznokci.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Najnowsze komentarze
-
gocha2323
2016.09.16 23:39
no na razie nie mam takiego problemu, że synek obgryza paznokcie! swego czasu to ja miałąm problem z tym i pamiętam, że bardzo długo obgryzałam paznokcie!